22 stycznia 2025
Miażdżyca - przyczyny, leczenie, profilaktyka

Miażdżyca – przyczyny, skutki, profilaktyka

Miażdżyca jest patologią, do której dochodzi przede wszystkim w naczyniach tętniczych, a dokładniej na jej ściankach. Proces ten rozwija się przez wiele lat w wyniku odkładania się lipidów tworzących tzw. blaszkę miażdżycową na ich ściankach.

Z czasem blaszki jest tak dużo, że zaczyna zamykać ona światło naczynia i spada jego przepuszczalność. Do narządów zaczyna docierać coraz mniej substancji odżywczych i tlenu transportowanych przez krew. Miażdżyca jest jedną z najczęstszych przyczyny udarów mózgu a także choroby niedokrwiennej serca. Doprowadza do uszkodzenia naczyń, które przestają być drożne i nie transportują krwi z tlenem do mózgu czy serca w potrzebnej ilości.

Czynniki ryzyka miażdżycy

Do czynników ryzyka występowania miażdżycy należą:

  • wiek
  • płeć – miażdżyca częściej występuje u mężczyzn
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
  • otyłość i nieodpowiednia dieta opierająca się na wysoko przetworzonej żywności i produktów z dużą zawartością sodu
  • palenie papierosów
  • nadciśnienie tętnicze
  • czynniki genetyczne (występowanie miażdżycy u członków rodziny zwiększa jej ryzyko wystąpienia)
  • cukrzyca

Leczenie miażdżycy

Miażdżycy zdecydowanie lepiej jest zapobiegać niż ją leczyć. Obecnie jedynym sposobem na udrożnienie naczynia jest zabieg chirurgiczny, mający na celu mechaniczne usunięcie blaszki miażdżycowej lub też na ominięciu zwężonego fragmentu naczynia pomostem naczyniowym zwanym by-passem. Mniej inwazyjnym sposobem leczenia zwężonych tętnic jest ich wewnątrznaczyniowe poszerzanie, czyli plastyka endowaskularna, połączona zwykle z wszczepieniem do nich stentu (wewnętrznego rusztowania).

Oprócz tych inwazyjnych metod, które stosuje się w sytuacji, kiedy miażdżyca zagraża naszemu życiu możemy także znacząco ograniczyć jej dalszy rozwój i zatrzymać dalsze osadzanie się blaszki miażdżycowej w naszych naczyniach. Wystarczy, że zmienimy naszą dietę. Usuniemy z niej sól, słodkie i gazowane napoje, niezdrowe tłuszcze, używki, a zaczniemy wprowadzać warzywa, zdrowe tłuszcze roślinne, nasiona, kasze i produkty pełnozbożowe, a także zaczniemy się regularnie ruszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *